sobota, 27 kwietnia 2013

002. Melissa de la Cruz - Zapach spalonych kwiatów

TytułZapach spalonych kwiatów
Oryginalny tytuł: Witches of East End
Autor: Melissa de la Cruz
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 298

Zapach spalonych kwiatów to kolejna książka rozpoczynająca nowy cykl autorki Błękitnokrwistych.

Sięgnęłam po nią głównie ze względu na okładkę, która skutecznie przyciąga wzrok. Rzucała mi się w oczy w każdej odwiedzonej księgarni, aż w końcu postanowiłam ją kupić, zaintrygowana również opisem wydawcy, który tak niewiele mówi o samej książce. Jakże więc byłam mile zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że głównymi bohaterkami są trzy czarownice: Freya, Ingrid i Joanna.

Kobiety mieszkają w North Hampton - małym miasteczku nad Atlantykiem i liczą sobie po kilka tysięcy lat. Przed wiekami mogły czarować na codzień, ale w wyniku zaistniałych okoliczności Rada zakazała im posługiwania się magią wśród ludzi. Grzecznie przestrzegałyby zakazu nadal, gdyby nie tajemnicze wypadki, jakie zaczęły się dziać wokół nich...

Freya zdradza narzeczonego na swoim przyjęciu zaręczynowym, Ingrid pomaga przyjaciółce zajśc w ciążę, a Joanna znajduje na plaży trzy martwe ptaki... To tylko początek serii zdarzeń rodem spod ciemnej gwiazdy. Wtedy właśnie Freya staje się specjalistką od eliksirów miłosnych, do Ingrid przychodzą prosić o radę i pomoc mieszkańcy miasteczka, a Joanna sprowadza z zaświatów zmarłego. Wszystko to nie może się dobrze skończyć, zwłaszcza, że w każdą działalność zaplątana jest magia.

Historia wciąga i momentami zaskakuje, aczkolwiek, przez większość książki, czytelnik dokładnie może przewidzieć, co za chwilę się wydarzy. Bohaterowie? Przemyślani, ale niezbyt skomplikowani. Negatywni nie mają w sobie odrobiny dobroci, a pozytywni ani krztyny złości.

Mamy tutaj lekką fantastykę, ale i dla fanów innych rodzajów literatury coś się znajdzie. Kryminał czy romans? Od koloru do wyboru.

Całość? Osobiście uważam, że autorka mogła bardziej dopracować przynajmniej sylwetki bohaterów. Plus dla niej za język, który jest przystępny, choć zawiedzie bardziej wymagających czytelników. Historia ciekawa - intryguje i wciąga od początku do końca, nie pozwalając na nudę. Nie zachęca jednak do sięgnięcia po tę pozycję po raz drugi.

Miejmy nadzieję, że druga część cyklu (nie została na razie wydana w Polsce) będzie choć odrobinę lepsza.


Moja ocena: 6/10

1 komentarz:

  1. Cieszę się, że postanowiłaś dołączyć do wyzwania, które prowadzę - "Czytam Fantastykę".
    Życzę wielu ciekawych lektur oraz powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję Wam za każdy zostawiony komentarz. Wskazówki czy rady, swoja własna opinia, a może kilka uwag? Wszystko jest do przyjęcia!